DIY

Ścianka wspinaczkowa w piwnicy

Ze swego czasu chodziliśmy regularnie na ściankę wpinaczkową. Z racji odległości oraz ograniczeń czasowych (nie zawsze można wejść o pasującej nam godzinie) postanowiłem zrobić własną ściankę. Sam projekt powinien się nazywać ścianka bulderowa.

Co będzie potrzebne?

  • miejsce do montażu ścianki – ja wybrałem piwnicę
  • kołki do montażu uchwytów – jeden na uchwyt, choć ja miałem zapas
  • uchwyty do wspinaczaki – założyłem 6-8 na metr kwadratowy ścianki
  • wiertaka udarowa (najlepsza będzie z SDS) wraz z porządnym wiertłem
  • klucz imbusowy do przykręcenia uchytów
  • materac – na tyle gruby, by w razie upadku nic się nie stało. Sugeruję grubość 30cm

Wykonanie

Na etapie zastanawiania się nad tym projektem rozważałem dwie metody wykonania ścianki.

  • Montaż uchwytów do płyty drewnianej. Wygląda to tak, że najpierw przy uzyciu kotwy chemicznej montujemy drewnianą płytę (OSC lub sklejkę) do ściany. To co ważneto musimy zachować dystans. Dodatkowo płytę nawiercamy podotwory i montujemy gniazda pazurkowe. Zaletą montażu jest łatwa możliwość zmiany miejsca zamontowania uchwytów. Ten wariant z różnych przyczyn odrzuciłem. Między innymi dlatego, że wydawał mi się mniej solidny. Po wykonaniu projektu wiem, że w podobny sposób buduje się profesjonalne ścianki wspinaczkowe. Gdybym miał robić śćiankę drugi raz wybrałbym ten wariant.
  • Montaż uchwytów bezpośrednio do ściany. W tym wariancie każdy uchwyt jest montowany do ściany w specjalnym gnieździe montażowym. Ten wariant jest pracochłonny. Wybrałem ten wariant. Jak to wyszło przeczytasz w kolejnych akapitach.

Przed montażem gniazd postanowiłem jescze odświeżyć śćiany i z białych przemalowałem je na kolor żółty. Przeytałem instrukcję i teoria mówi, że wiercimy otwór, następnie udeżamy pobijakiem by zablokować gniazdko i następnie kręcimy uchwyty.

intrukcja montażu kotwy do betonu

Mi w sposób zgodny z intruckją udało się zamontować zaledwie kilka. Do dziś dnia nie doszedłem dlaczego tak się dzieje. Sprzedawczyni uchwytów mówiła mi, że nie poleca tych kołków i po fakcie wiem dlaczego. Aby poradzić sobie zmieniłem sposób montażu tak, by zachować stabilność i siłę gniazda. Mój montaż wyglądał tak, że po wywierceniu dziury dokładnie ją odkurzałem i następnie kołek smarowałem poxipolem, wkładałęm do dziury i zgodnie z instrukcją pobijałęm pobijakiem. Śruby montażowe kręciłemdopiero na drugi dzień, by mieć pewność, że klej dobrze związał.

Przy kręceniu śrub jest jedna bardzo ważna rzecz, która wpływa na bezpieczeństwo. Uchwyty są równej wielkości i używa się różnych śrub. śruba musi w gniazdo wejść praktycznie do klina, ale nie może być dłuższa. Jeżeli śruba będzie dłuższa nie uda się dokręcić uchwytu do ściany. W trakcie montażu kilkakrotnie musiałem uchwyty przekręcać, gdyż nie zawsze udawało mi się dobrać śrubę do głębokości osadzenia gniazda.

Efekt końcowy wygląda następująco:

Post Created 7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top